RGB flood lights are versatile, high-intensity LED fixtures that mix red, green, and blue light to produce millions of colors for, landscaping, architectural, and decorative lighting. Featuring IP65/IP66 waterproof ratings, they are designed for durable outdoor use. Common features include remote control/smart app operation, dimming, and color-changing, or flashing, modes.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| Usage/Application | Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | BLS - WF02080W |
| Beam Angle | 15/30/45/60/90/10*60 |
| Body Material | Alluminium |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 11650 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Usage/Application | Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| Model Name/Number | BLS-WF03145W |
| Beam Angle | 15/30/45/60/90/10*60 |
| Body Material | Alluminium |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 24V DC |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 200W |
| Model Name/Number | BLS-WF04200W |
| Beam Angle | 15/30/45/60 |
| Body Material | Alluminium |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 24V DC |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6600 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Alluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | BLS-WF01050W |
| Lighting Type | LED |
| Beam Angle | 15/30/45/60 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 50W |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | BLS-WF04200W |
| Beam Angle | 15/30/45/60 |
| Body Material | Alluminium |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 24V DC |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5200 / Project Get Latest Price
| Facade Type | Mall, Bridge, Hotel, Monument, Building |
| Wattage | 30 W |
| Lighting Effect | Static, RGB, Colour Change, Dynamic |
| Service Location | PAN India |
| Work Scope | Programming, Detail Design, Supply, Concept Design, AMC, Installation |
| Light Source | Pixel LED, Flood Lights, LED |
| Control System | DMX, App Control, On Off |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Type | LED |
| Design Service | Included |
| Body Material | Alluminium |
| Warranty On Work | 2 Year |
| Min Project Value | 2 Lakh |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Project
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Wattage ( W ) | 15 W |
| Wattage | 15W |
| Lighting Color | Warm White |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Plastic |
| Brand | bluesys |
| Usage/Application | Industrial |
| Base Type | B15 |
| Lighting Type | RGB, LED |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 6 W - 10 W |
Manish Vekariya (Owner)
Bluesys Lighting Solution
Shed No 9 Victoriya Ind Park, NR. Global Ind Park,Road, No. 5 Gidc Kathwada Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India