RGB Fountain Lights are specialized, waterproof (IP68) submersible lighting fixtures designed to create dynamic, multicolored, and vibrant lighting effects in water features such as fountains, ponds, and pools. These lights use red, green, and blue LEDs to produce multiple color combinations and often feature remote control, stainless steel or aluminum housing for durability, and operate on low-voltage (\(12V/24V\)) for safety.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Surface |
| Wattage | 3watt single color and 9watt RGB |
| Body Material | SS 304/316 |
| Ip Rating | IP68 |
| Operating Voltage | 12/24V DC |
| Beam Angle | 30° |
| Control Type | RGB Controller |
| Cable Length | 1 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Surface |
| Wattage | 27WATT RGB AND 9WATT SINGLE COLOR |
| Body Material | SS 304 AND 316 |
| Ip Rating | IP68 |
| Operating Voltage | 12/24V DC |
| Beam Angle | 30° |
| Control Type | RGB Controller |
| Cable Length | 1 m |
RGB fountain lights are durable, waterproof (IP68) LED fixtures designed for underwater submersion in ponds, pools, and water features. They offer vibrant, color-changing effects (red, green, blue) with, often, remote control operation. Typically constructed from stainless steel or durable, corrosion-resistant materials, these lights are safe (12V/24V) and long-lasting.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Surface |
| Wattage | 18 W |
| Body Material | ss304/316 |
| Ip Rating | IP68 |
| Operating Voltage | 12/24V DC |
| Beam Angle | 30° |
| Control Type | RGB Controller |
| Cable Length | 1 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
RGB fountain lights are durable, waterproof (IP68) LED fixtures designed for underwater submersion in ponds, pools, and water features. They offer vibrant, color-changing effects (red, green, blue, white, warm white ) with, often, remote control operation. Typically constructed from stainless steel or durable, corrosion-resistant materials, these lights are safe (12V/24V) and long-lasting.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Surface |
| Wattage | 36 W |
| Body Material | SS 304 AND 316 |
| Ip Rating | IP68 |
| Operating Voltage | 12/24V DC |
| Beam Angle | 30° |
| Control Type | RGB Controller |
| Cable Length | 1 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
RGB fountain lights are durable, waterproof (IP68) LED fixtures designed for underwater submersion in ponds, pools, and water features. They offer vibrant, color-changing effects (red, green, blue) with, often, remote control operation. Typically constructed from stainless steel or durable, corrosion-resistant materials, these lights are safe (12V/24V) and long-lasting.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Installation Type | Nozzle Mounted |
| Wattage | 18/27watt |
| Body Material | ss 304/316 |
| Operating Voltage | 12/24V DC |
| Ip Rating | IP68 |
| Beam Angle | 30° |
| Control Type | RGB Controller |
| Cable Length | 1 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
RGB nozzel fitting fountain lights are durable, waterproof (IP68) LED fixtures designed for underwater submersion in ponds, pools, and water features. They offer vibrant, color-changing effects (red, green, blue) with, often, remote control operation. Typically constructed from stainless steel or durable, corrosion-resistant materials, these lights are safe (12V/24V) and long-lasting.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Material | ABS |
| Lighting Color | RGB/Multicolor |
| Usage/Application | Fountain |
| Body Material | Aluminum |
| Lighting Type | LED |
| Brand | Bluesys lighting solution |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Country of Origin | Made in India |
Manish Vekariya (Owner)
Bluesys Lighting Solution
Shed No 9 Victoriya Ind Park, NR. Global Ind Park,Road, No. 5 Gidc Kathwada Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India