LED flood lights are designed to bright large indoor and outdoor spaces with high intensity, wide-area coverage, and low energy consumption. LED flood lights are widely used in outdoor applications, but they also used for indoor spaces.
₹ 27800 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | BLS-WF04250W |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 15/30/45/60 |
| Body Material | Alluminium |
| Lighting Type | LED |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6600 / Piece Get Latest Price
| DMX universe | 4 universe |
| DMX channel | 512 ch |
| Control mode | Software |
| Scene memory | 512 scenes |
| Output port | 4 DMX out |
| IP Rating | IP66 |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | BLS-WF01050W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 24V DC |
| Warranty | 2 Year |
| Control interface | USB, Ethernet, RDM |
| Body Material | Alluminium |
| Fixture memory | 512 fixtures |
| Display type | No display |
| Beam Angle | 15/30/45/60 |
| Wattage | 50W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 100W |
| IP Rating | IP66 |
| Body Material | Alluminium |
| Usage/Application | Outdoor |
| Model Name/Number | BLS-WF02100W |
| Lighting Type | LED |
| Input Voltage | 24V DC |
| Warranty | 2 Year |
| Beam Angle | 15/30/45/60 |
| Country of Origin | Made in India |
Manish Vekariya (Owner)
Bluesys Lighting Solution
Shed No 9 Victoriya Ind Park, NR. Global Ind Park,Road, No. 5 Gidc Kathwada Kathwada, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India